Bölüm 2

Kahramanmaraş Ahırdağ Karagöl, Küçükgöl, Tömek verici bölgesi bisiklet turu,

Kahramanmaraş Ahırdağ Karagöl, Küçükgöl, Tömek verici bölgesi bisiklet turu, Kahramanmaraş dondurmasının ilk ortaya çıktığı mekanlarda bisikletle keşfe çıktık. Töemek Mevkiinde yamaç paraşütü yapılan mekanda muteşem manzarayı seyrettik.

Bugün kahramanmaraş Merkezin en yüksek noktası olan ahir dağına çıkıyoruz. Burada dondurmanın izini süreceğiz. İlk durağımız karagöl. Şehir merkezinden yaklaşık olarak 10 Km mesafede bulunan bu yerin yüksekliği 1600 metredir.
Karagölden sonraki durağımız yine ahir dağının batısındaki zirve olan tömek, halk arasında verici bölgesi olarakta biliniyor.

 

Bisikletle keşfet ekibi olarak Tömeğ’e ulaşmaya çalışacağız.
Ahir dağının güneydeki zirvesi ise yedikuyular mevkii.
İlerleyen programlarda Yedi kuyulara çıkıp büyükşehir tarafından inşaatı devam eden kayak tesisinide ziyaret edeceğiz. Yedi kuyulardan sonra ahir dağının kuzey yamacına geçip bertize gideceğiz, ünlü bertiz kabarcık üzümünü ve cevizini tanıtacağız. Bağ bozumuna katılıp şıra ve pekmez yapımını keşfedeceğiz.
İlk çağlardan beridir kadim medeniyetlerin beşiği olmuş olan bu şehir sırtını ahirdağına yaslamış ve güneyinde büyük bir ovaya açılmıştır. Tarihi kayıtlara baktığımızda ilk yerleşimler ova tarafındayken zamanla dağa doğru kaydığını görmekteyiz. Bunun sebepleri olarak yaşanan depremler ve eski çağlardaki savaşlar olarak tahmin etmekteyiz. Kentin sırtını dağa yaslayarak arkasını güvene aldığını tahmin etmekteyiz. Ayrıca en önemki etkenlerden bir taneside su kaynağı, ahirdağına yağan karlar yine bu dağda depolanıp süzülerek pınarbaşı mevkiinden çıkmaktadır. Bu kaynak suyu şehre hayat vermesi de yerleşimin burada olmasının önemli etkenidir.
Kahvaltı yaptıktan sonra konuşma yapacağımız karagölün doğu kıyında hazırlıklarımı yapıyoruz. Yolda karşılaştığımız çoban köpekleri bizleri biraz korkutsa da ilk mola noktamıza ulaşıyoruz. temiz hava eşliğinde manzaranın keyfini sürüyoruz.
Konuşmalarımızı tamamlayıp yola koyuluyoruz. Uzun ve yorucu bir maraton bizleri bekliyor.
Karagölden dönüşte ilmerkezinden yürüyerek buraya gelen insanlarla karşılaştık. Selam verip yolumuza devam ettik.
Ahir dağının şehri gören uç noktasında, şehir manzarasını muteşem gözüküyor. Bu manzarayı daha fazla insanın seyretmesi için Büyükşehir Belediyesinin bir teleferik projesi var. Proje iki etapdan oluşuyor. Birinci etabında kaleden seyir terasına ulaşım sağlanacak. İkinci etabında ise seyir terasından ahir dağına ulaşım olacak. Birinci etabın çalışmaları başladı. Bu müjdeden sonra yolumuza devam ediyoruz. Karagölden küçük gölün kıyısında mola noktamız olan bir su kuyusu var oraya ulaşıp buz gibi suyu içip yolumuza devam edeceğiz.

Dağın karagöl kısmın geçtikten sonra mola noktasına ulaşmış bulunuyoruz. Tulumba hava yapmış biraz su ekleyip havasını aldıktan sonra suyumuzu içiyoruz mataralarımızı doldurup yola devam edeceğiz. Bulunduğumuz noktadaki küçükgöl yağmur ve kar suları havzasını doldurmaktadır. yazın ortasında kuruyan bu göl baharın gelmesi ile dolmaktadır. Bu sene ve geçen sene havzasındaki su miktarı azalmıştır. Sebep olarak çevredeki yerleşimden kaynaklandığını düşünmekteyiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *